pondělí 11. března 2013

Naše Evropa a kultura


  • Evropa opustila víru natolik, že se nezmohla ani na uznání svého křesťanského dědictví v ústavě Evropské unie.


  • "Nejsem katolička," napsala francouzská filosovka Simone Weilová, "ale považuji křesťanskou myšlenku, jež má své kořeny v řeckém myšlení a v průběhu staletí živila celou naši evropskou civilizaci, za něco, čeho se nemůžeme zříci, aniž bychom sami sebe degradovali:"


  • Dnes až příliš mnoho mladých lidí slýchává, že církevní učení o lidské intimitě je pouze karikatura, a když vezmeme v úvahu kulturu, v níž žijí, nemohou pochopit, proč je církev prosazuje. Ale církev je věrná svému poslání, jež plní po dvě tisíciletí, a tak stále představuje mravní alternativu pro mladé lidi, utopené v kultuře, která je neúnavně poučuje, že mají jít za bezprostředním uspokojením.

  • Církev připomíná velké křesťany - svatého Tomáše Akvinského, svatého Františka z Assisi a svatého Františka Xaverského, abychom jich vyjmenovali jen několik - ukazuje je jako modely pravého života člověka. 

Její poselství? 
V zásadě toto: 
Buď můžete usilovat stát se jedním z nich - budovatelem civilizace, velkým géniem, služebníkem Boha i lidí, odhodlaným misionářem -, nebo můžete být sebestřednými nulami, lpící na uspokojení svého apetitu. Naše společnost dělá vše proto, abyste se vydali tou druhou cestou. 
Osvoboďte člověka v sobě. 
Pozvedněte se nad stádo, vyhlaste svou nezávislost na kultuře, která si o vás myslí tak málo, a prohlaste, že zamýšlíte žít nikoli jako zvířata, ale jako lidé.

citace z knihy - Thomas E. Woods, Jr. - Jak katolická církev budovala západní civilizaci
_______________
Klíčová slova: Evropa, kultura, civilizace, mravní hodnoty, víra, dědictví, Evropská unie, poselství

Žádné komentáře:

Okomentovat